Sunday, 6 Oct 2024

Zastosowanie powłok cynkowych na żelazo i stal

Metalizacja to powszechny proces produkcyjny, w którym cienka warstwa metalu pokrywa oryginalny element. Istnieje wiele różnych wykończeń metali, które są zwykle wybierane na podstawie branży i zastosowania. Cynkowanie jest często stosowane w celu zapewnienia warstwy ochronnej przed wodą i innymi pierwiastkami w powietrzu, które powodują korozję. Zazwyczaj powłokę cynkową nakłada się na żelazo i stal, ponieważ metale te łatwo rdzewieją.

Jakie są zalety cynkowania?

Niska cena. Cynkowanie jest idealne dla firm poszukujących taniego wykończenia metalu w celu jego skutecznej ochrony przed korozją.

Poprawa trwałości. Cynkowanie to rozwiązanie, które wzmacnia podłoże. Wysokiej jakości farba cynkowa zwiększa żywotność metalu tworząc fizyczną barierę. Bariera, którą wytwarza cynk zapobiega przenikaniu wilgoci do metalu podstawowego, zapobiegając rdzewieniu. Powłoka cynkowa jest idealna, aby zapobiec matowieniu, ponieważ koroduje 100 razy wolniej niż inne metale.

Przyjazne dla środowiska. Cynkowanie jest przyjaznym dla środowiska wyborem ponieważ cynk można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać.

Poprawa estetyki. Nałożenie powłoki cynkowej może znacznie poprawić wygląd metalu podstawowego. Ze względu na czysty połysk, cynk jest często stosowany na elementach mechanicznych i częściach samochodowych. Można dodawać lub usuwać różne chemikalia, aby uzyskać różne kolory.

Cynk jest powłoką protektorową, zapewniającą ogromną ochronę przed korozją. Cynk można łatwo nakładać na części o dowolnej wielkości. Jest kompatybilny z różnymi procesami wykończeniowymi i może być stosowany jako dodatkowy poziom ochrony antykorozyjnej w przypadku malowanych materiałów.

Farby bogate w cynk

Na rynku znajdziemy specjalne farby, w których zastosowano bardzo duże ilości drobnego pyłu cynkowego. Ze względu na bardzo wysoką pigmentację cząstkami cynku, sucha powłoka przewodzi prąd elektryczny i w pewnym stopniu działa jak powłoka metaliczna. Farby z pyłem cynkowym można nakładać na każdą powierzchnię stalową wolną od rdzy i kamienia poprzez malowanie pędzlem, natryskiwanie lub zanurzanie. Antykorozyjne farby przemysłowe stosowane są głównie do zabezpieczania fabrycznych konstrukcji stalowych, kadłubów statków i elementów karoserii samochodowych, a także do naprawy uszkodzeń innych rodzajów powłok cynkowych.

Automatyczne urządzenia do piaskowania i natryskiwania farb pyłem cynkowym są szeroko stosowane w warsztatach stalowych i stoczniach do ochrony blach stalowych podczas przechowywania przed produkcją i do czasu nałożenia końcowego systemu powłok.

Podobne wpisy