Sunday, 6 Oct 2024

Z jakimi schorzeniami poradzi sobie fizjoterapia?

Od doświadczenia fizjoterapeuty zależy skuteczność terapii manualnej i pomoc w likwidacji bólu. W czym może pomóc fizjoterapia? Jak nowoczesna technologia zmienia powrót do pełni sprawności?

Ćwiczenia i rehabilitacja kręgosłupa

Centrum Fizjoterapii – Rehabu w Wadowicach posiada nie tylko wykwalifikowaną kadrę, ale też sprzęt umożliwiający życie bez bólu. Najczęściej do kliniki zgłaszają się pacjenci, którym dokuczają choroby kręgosłupa. Aż 9 na 10 dzieci cierpi na wady postawy, zazwyczaj jest to skolioza, lordoza lub kifoza. Im wcześniej wdroży się właściwie dobrane ćwiczenia i sesje rehabilitacji, tym łatwiej będzie zniwelować np. boczne skrzywienie kręgosłupa. Dorośli zgłaszają się do specjalisty dużo później – wtedy, gdy ból stawów odbiera możliwość normalnego funkcjonowania. Szkoda, że tak się dzieje. Tak naprawdę powinniśmy szukać pomocy już wtedy, gdy odczuwa się asymetrię ramion czy bioder, zmęczenie mięśniowe, zawroty głowy i trudności w oddychaniu o nieokreślonej przyczynie.

Torebka stawowa – urazy kończyn górnych i dolnych

Budowa kolana sprawia, że jest on tuż po kręgosłupie najczęstszą przyczyną wizyt u fizjoterapeuty. Kolano łączy kość udową z kością piszczelową, a stabilizują staw liczne więzadła, m.in. więzadło poboczne piszczelowe oraz więzadło poboczne strzałkowe. Zmiany w stawie kolanowym często spowodowane są zbyt dużym obciążeniem na przykład podczas biegania. Samo więzadło rzepki, które odpowiada za płynne ruchy zgięcia stawu kolanowego, narażone jest na duże ryzyko. Na ból kolana wpływają też wady postawy oraz zła technika trenowania. Terapia manualna pomoże w rekonwalescencji po jednym z mniej lub bardziej częstych urazów stawu kolanowego. Również przy schorzeniach kończyn górnych, takich jak torbiel Bakera czy łokieć tenisisty, powierzchnie stawowe wymagają interwencji u specjalisty.

Więzadło krzyżowe tylne i przednie – staw kolanowy w niebezpieczeństwie

Jednym z dość częstych zabiegów jest rehabilitacja urazów, jakim ulega więzadło krzyżowe przednie w kolanie. Jest to niezwykle bolesna kontuzja, której przyczyną może być m.in. szybka zmiana kierunku biegu, niedostateczna rozgrzewka, zmieniona genetycznie lub przez wcześniejsze urazy budowa stawu kolanowego. Staw kolanowy wymaga w takiej sytuacji indywidualnego programu rehabilitacji. Celem terapii jest, by więzadło krzyżowe nie powodowało bólu i wysięku przy ruchu, a także przywrócenie minimum 80% siły mięśniowej zdrowej kończyny. Można osiągnąć ten cel zarówno poprzez przygotowanie do operacji, leczenie nieoperacyjne, jak i rehabilitację po rekonstrukcji ACL. By przywrócić panewkę stawu kolanowego do niemalże pełni zdrowia, wystarczy ścisła współpraca z doświadczonym fizjoterapeutą.

Podobne wpisy