Trunek dla piratów.

Od zawsze za trunek piratów, uważany był rum. Kojarzył się więc zawadiacko i nie posiadał ugrzecznionego wizerunku. Przez wiele lat rum kojarzył się ludziom z morskimi rozbójnikami ale z czasem zaczął wzbudzać sympatię i myśl o Karaibach, gdzie zaczęto go masowo produkować. Rum to dziś już nie tylko trunek piratów ale całego świata, ponadto jest bardzo często wykorzystywany w formie olejku do ciast.

Rum tworzy się na bazie sfermentowanego soku z trzciny cukrowej i wyróżnia się odmienną formą destylacji, zależną od danego kraju produkcji.

Jego nazwa do dziś nie ma jednoznacznego pochodzenia.

Uważa się, że może to być związek ze słowem cukier, mocny, a także od pochodzenia określenia pojemności szklanek. Trunek piratów, jakim jest rum swoje pochodzenie znajduje już w okresie antyku, a dokładnie wywodzi się z Chin lub Indii. Z czasem zyskiwał na swojej popularności, a pierwsza destylarnia powstała w około 1700 roku w Ameryce. Jak powszechnie wiadomo trunek ten powstał już w kilku rodzajach. Wyróżnia się ciemny rum, o wyrazistym smaku i aromacie. Następnie jest dostępny biały rum, bardziej łagodniejszy w smaku i dodatkowo jest doskonałą podstawą koktajli. Istnieje także rum o barwie złotej, który jest przechowywany w beczce i należy do jednych z  najbardziej aromatycznych.

Pozostaje kwestia – jak pić rum?

Tu odpowiedź jest różnorodna, bowiem każdy pije go inaczej. Rzec można byłoby, że pić należy wedle swojego uznania. Można go pić osobno, w czystej postaci, bez dodatkowego rozrabiania lub rozcieńczyć lodem. Są także zwolennicy picia koktajli przyrządzonych na bazie trunku dla piratów. Do takich należy popularne mohito, które przyrządza się na bazie rumu, limonki i cukru (najlepiej brązowego), lodu i mięty, a to wszystko uzupełnia się wodą gazowaną. Inny słynny drink na bazie rumu, to pina colada, którą tworzy się na bazie likieru kokosowego i rumu, śmietanki kokosowej oraz soku ananasowego.

Jak z wszystkim, tak i w tym przypadku, to tylko od nas samych zależy w jakiej postaci będziemy preferowani picie tego trunku, każdy z pewnością będzie wyrazisty i smaczny. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *