Przyłącze energetyczne krok po kroku
Na co dzień rzadko zastanawiamy się, jak wykonane jest przyłącze elektryczne, jednak bez prądu nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Jak przebiega podłączenie do sieci elektroenergetycznej i podłączenie prądu? Jakie są rodzaje przyłączy energetycznych i które stosowane są najczęściej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.
Przyłącze energetyczne- o czym trzeba pamiętać?
Przyłączenie do sieci energetycznej będzie potrzebne np. w przypadku budowy nowego domu bądź rozdzielenia istniejącej już instalacji elektrycznej. Taka sytuacja zdarza się, gdy w jednym budynku zamieszkują dwie rodziny. Wyróżnia się dwa rodzaje przyłączy. Najbardziej popularne jest przyłącze kablowe. W jego przypadku instalacja jest połączona z siecią przy zastosowaniu kabla podziemnego. Złącze umieszczone jest na granicy działki, a licznik energii elektrycznej znajduje się na złączu. Drugim rodzajem przyłącza jest przyłącze energetyczne nadziemne. Przyłącze napowietrzne spotykane jest w starszych budynkach i w niedalekiej odległości od napowietrznej linii energetycznej. Ten rodzaj przyłącza jest już dziś rzadko stosowany z uwagi na niski poziom bezpieczeństwa i nieestetyczny wygląd.
Przyłącze energetyczne krok po kroku
Jak wykonane jest przyłącze energetyczne krok po kroku? Pierwszym krokiem jest określenie warunków przyłączenia. Należy złożyć odpowiedni wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci. Można go pobrać ze strony internetowej bądź odebrać w Biurach Obsługi Klienta. Do wypełnienia wniosku konieczne będą wymagane dane. Podstawowymi danymi są oczywiście, dane identyfikacyjne, a więc imię, nazwisko, adres i numer PESEL. Konieczne jest także określenie obiektu, który ma zostać przyłączony do sieci. Następnie należy podać przewidywane zapotrzebowanie na moc przyłączeniową i przewidywany termin rozpoczęcia poboru energii elektrycznej. Istotne jest także szacowane roczne zużycie energii elektrycznej. Do wniosku należy dołączyć załączniki- plan zabudowy oraz dokument potwierdzający prawo do korzystania z obiektu. W terminie do 21 dni Enea określi warunki przyłączenia do sieci energetycznej, a także umowę i przyłączenie do sieci. Umowa ta zostanie wysłana drogą pocztową bądź elektroniczną. Po zawarciu umowy następuje jej realizacja i przyłączenie obiektu do sieci. Dopiero wówczas w gniazdkach popłynie prąd.
Jeżeli budujesz nowy dom bądź dzielisz już istniejący i potrzebujesz przyłącza energetycznego, firma Enea zrobi je profesjonalnie, szybko i zgodnie z obowiązującymi przepisami.