Przewaga ETF nad zwykłymi funduszami inwestycyjnymi
ETF (Exchange Traded Fund) to jeden z rodzaju funduszy inwestycyjnych, które z założeni mają wierne odzwierciedlać wyniki osiągane przez określony indeks rynkowy. Indeksem rynkowym dla EFT może być indeks giełdowy określonych grup papierów wartościowych np. akcji lub indeks rynku towarowego.
Podobnie jak w przypadku zwykłych funduszy inwestycyjnych – uczestnictwo ETF polega na zakupie jednostki uczestnictwa funduszu, które są jednocześnie przedmiotem obrotu na giełdzie (podobnie jak papiery wartościowe). Co stanowi istotną przewagę funduszy ETF nad zwykłymi funduszami inwestycyjni ze względu na niższe koszty udziału w funduszu oraz szybsza możliwość spieniężenia jednostek uczestnictwa.
Zakup członkostwa funduszu standardowego wiąże się z dość wysoką opłatą dystrybucyjną, natomiast ETF-y wiążą się jedynie z kosztami prowizji, gdyż uczestnictwo w tym funduszu można zakupić podobnie jak akcje czy obligacje – z poziomu rachunku maklerskiego.
ETF-y posiadają jeszcze jedną przewagę kosztową nad zwykłymi funduszami inwestycyjnymi, co dodatkowo przemawia za ich atrakcyjnością inwestycyjną. Ponieważ zarządzanie funduszem ETF opiera się jedynie na odzwierciedlaniu zachowania określonego indeksu giełdowego, tzw. bierne zarządzanie, dlatego też odpadają koszty związane z wynagrodzeniem dla wysoko wyspecjalizowanych analityków inwestycyjnych zarządzających funduszami, odmiennie aniżeli w przypadku zwykłych funduszy.
Wypłata dywidendy uczestnikom funduszu ETF to kolejny plus atrakcyjności inwestycyjnej. Dywidendy uczestnikom funduszu wypłacane są na podstawie średniej ważonej dywidend wypłacanych przez spółki do wspomnianego funduszu.
W Polsce ETF pierwszy raz pojawił się dopiero w 2010 roku na warszawskim parkiecie pod nazwą Lyxor ETF WIG20. Po ponad dekadzie mamy już możliwość zakupu praktycznie dowolnej ilości ETF – nie tylko na rodzimym rynku ale też zagranicznych giełdach. Przykładowo etf sp500 kupimy za pośrednictwem https://www.home.saxo/pl-pl/products/etf. ETF naśladuje indeks giełdowy, w skąd którego wchodzi 500 spółek z największą kapitalizacją na amerykańskiej giełdzie. Notowania ETF SP500 możemy sprawdzić https://www.gpw.pl/etf?isin=LU0496786574 przy czym notowania ogólnodostępne zawsze mają charakter opóźniony, wiec warto skorzystać z narzędzi z darmowymi notowaniami na żywo.
Warto również wspomnieć o dużej możliwości dywersyfikacji portfela inwestycji za pośrednictwem ETF. Przykładowo – chcąc kupić akcje wszystkich spółek amerykańskiego indeksu S&P 500 należałby dysponować kapitałem rzędu kilku tysięcy dolarów. Kupując jednostkę uczestnictwa ETF sp500 możemy zainwestować w kursy tych spółek posiadając dosłownie 100 zł.