Podatek Belki a IKE: Jak zrozumieć i wykorzystać przepisy podatkowe
Angielski pesymizm mówiący, że płacenie podatku jest jedną z dwóch rzeczy, które są w życiu nieuniknione w Polsce nie zawsze się sprawdza. Wszystko za sprawą Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE), które umożliwia uniknięcie płacenia podatku od zysków kapitałowych.
Dla przypomnienia: IKE to jeden ze sposobów oszczędzania na emeryturę. I to jeden z tych sposobów, które są przez fachowców od inwestycji uważane za najbardziej skuteczne.
Z badań przeprowadzonych we wrześniu 2023 roku przez Minds&Roses dla OLX Praca wynika, że ponad połowa Polaków, którzy już dziś są w wieku emerytalnym i nigdzie nie pracują chętnie podjęłaby jakąś pracę. Najważniejszą motywacją są, jak nietrudno się domyślić, kwestie finansowe, czyli po prostu zbyt niskie emerytury. Ale okazuje się, że istotnym motywatorem jest też chęć utrzymywania kontaktów społecznych (43% badanych) oraz to, że dzisiejsi emeryci lubili swoją wcześniejszą pracę (33%). Większość badanych chciałaby nadal pracować, choć w niepełnym wymiarze godzin.
Im dłużej, tym lepiej
Kwestię kontaktów społecznych można załatwić w inny sposób, choćby angażując się w działalność społeczną czy charytatywną, ale już uzupełnienie swojego portfela na emeryturze nie jest takie łatwe. Wygrają ci, którzy wcześniej wykazali się dużą zapobiegliwością i oszczędzali pieniądze na Indywidualnym Koncie Emerytalnym.
Założenie tego konta i systematyczne wpłacanie tam pieniędzy można rozpocząć niemal w każdym wieku, ale oczywiście im dłuższy okres oszczędzania, tym lepiej. Warto więc założyć IKE natychmiast po rozpoczęciu pracy zawodowej.
Wypłata już nawet przed emeryturą
Nim przejdziemy do kwestii podatkowych, warto zaznaczyć, że zaletą Indywidualnego Konta Emerytalnego jest możliwość wcześniejszego skorzystania z pieniędzy, które na tym koncie zgromadziliśmy. Przepisy stanowią, że pieniądze z tego konta możemy wypłacić po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia lub po nabyciu praw emerytalnych i ukończeniu pięćdziesiątego piątego roku życia. Dodatkowy warunek stanowi, że wpłaty musiały być dokonane przynajmniej w pięciu kolejnych latach kalendarzowych lub ponad połowa wartości wpłat musiała być dokonana nie później niż pięć lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę.
Bez podatku!
Pieniądze oszczędzane na przyszłość są w Polsce, niestety, opodatkowane. I to wcale w niemałym wymiarze 19%. Ale osoby oszczędzające w IKE przy zachowaniu odpowiednich warunków mogą być z niego zwolnione. A to oznacza, że wszystkie pieniądze zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym trafiają do naszej kieszeni i całą tę kwotę będziemy mogli w przyszłości wykorzystać na własne cele.
Warto pamiętać, że osoby oszczędzające w IKE mogą co roku wpłacać na to konto tylko określoną kwotę, każdorazowo określaną przez Ministerstwo Finansów. W tym roku ten limit wynosi 20 805 zł.
Kolejna dobra wiadomość to fakt, że pieniądze zgromadzone w IKE mogą być dziedziczone, przy czym nie podlegają one podatkowi od spadku i darowizn.
Zastrzeżenia prawne
Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.