Laryngolog – Kiedy powinniśmy skorzystać z jego pomocy?
Zatkany nos, bolące gardło i częste zawroty głowy to dolegliwości, które mogą świadczyć o poważnej chorobie. Bagatelizowanie tych objawów może przerodzić się w schorzenie o charakterze przewlekłym. Warto umówić się na wizytę u laryngologa, który postawi diagnozę oraz dobierze najbardziej skuteczną metodę leczenia.
Czym zajmuje się laryngolog?
Laryngolog Poznań zajmuje się leczeniem schorzeń narządów szyi oraz głowy. Diagnozuje on choroby ucha, gardła, nosa, tchawicy, oskrzeli i krtani. W zakresie specjalizacji laryngologa mieści się także rozwiązywanie problemów z narządami zmysłu słuchu, węchu oraz smaku. Laryngolog przeprowadza również zabiegi chirurgiczne szczęki, języka i zatok przynosowych.
Dolegliwości, które powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty
Do laryngologa powinny udać się przede wszystkim osoby narzekające na problem zatkanych uszu, bólu i szumów usznych oraz pogorszenia się słuchu. Do sygnałów wskazujących na podjęcie szybkiej decyzji o wizycie u specjalisty należą również krwawienie z nosa, chrypka, nawracające bóle gardła, częste bóle i zawroty głowy, przewlekły katar, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia zmysłu węchu i smaku.
Inne objawy, z którymi warto udać się do laryngologa
Wizyta u laryngologa będzie konieczna również w przypadku gdy mamy trudności z połykaniem, bezdechy senne przewlekłe zapalenie krtani, gardła lub zatok, uczucie ucisku w okolicach gałek ocznych lub guzy wyczuwalne na szyi i głowie. Więcej informacji na stronie https://medpolonia.com.pl/
W jaki sposób przebiega diagnostyka schorzeń?
Diagnoza stawiana jest na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz badań. Lekarz w pierwszej kolejności pyta pacjenta o objawy oraz ich częstość występowania. Pozwoli to na trafne rozpoznanie schorzenia. Po uzyskaniu potrzebnych informacji, laryngolog przejdzie do badania. Przy pomocy endoskopu lub wziernika, dokładnie obejrzy nos oraz jamę ustną pacjenta. Otoskop umożliwi zbadanie kanalików ucha środkowego, natomiast przy pomocy laryngoskopu będzie mógł zajrzeć do gardła. Rozpoznanie choroby pozwoli na zaordynowanie konkretnego leczenia farmakologicznego lub skierowanie na zabieg chirurgiczny jeśli sytuacja tego wymaga.