Sunday, 6 Oct 2024

Kora kamienna jako praktyczny surowiec wspomagający aranżację i pielęgnację ogrodu

Przygotowanie ogrodu tak, aby spełniał wszystkie oczekiwania i służył jako piękny krajobraz do podziwiania, może być nie lada wyzwaniem, ponieważ aby połączyć funkcje praktyczne z atrakcyjnymi kompozycjami roślinnymi, trzeba się naprawdę napracować. Na szczęście istnieją surowce, których zastosowanie może usprawnić prace przygotowawcze i wpłynąć nie tylko na efekt wizualny, ale również na walory użytkowe. Jednym z najpopularniejszych surowców jest kora kamienna. Dzięki jego zastosowaniu zyskujemy ciekawy wygląd ogrodu lub podwórka, a także funkcjonalność, ponieważ dzięki odpowiednim kamieniom możemy wspomagać wzrost roślin i chronić przed rozwojem chwastów.

Kamień naturalny w ogrodzie, czy warto?

Kamień to materiał, który jest zarówno estetyczny, jak i bardzo trwały. Jego zastosowanie w budownictwie sięga czasów starożytnych, podobnie jak wykorzystanie w celach ozdobnych.

Kamień ogrodowy to kamień naturalny, który ma szorstką i nieregularną powierzchnię. Ich kolor waha się od jasnego do ciemnego brązu, czerwieni i pomarańczy. Są one często używane jako dekoracja ogrodowa, ponieważ są trwałe i mają bardzo szczególny wygląd wizualny. Głównym powodem dużej popularności kamieni ogrodowych jest fakt, że kamienie te mogą być stosowane na wiele sposobów w ogrodach. Na przykład, mogą być używane jako podłoże, kamienie na ogrody skalne lub żwir do oczek wodnych.

zdjęcie 2

Czy kora kamienna sprawdzi się w ogrodzie? Właściwości kory kamiennej

Kora kamienna to doskonała ozdoba do ogrodu. Ma działanie dekoracyjne, ale także praktyczne – tworzy warstwę, która zapobiegnie rozwojowi chwastów i utrzyma wilgoć w glebie. Kora kamienna dostępna jest w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu dopasowuje się do każdej aranżacji. Popularną formą jest otoczak, ale również inne formy są bardzo skuteczne w tworzeniu specyficznego klimatu w ogrodzie. Ciekawą formą są płyty kamienne, które częściej stosowane są jako posadzki przy basenach czy ogrodach wodnych. Wyróżniają się one spośród innych kamieni swoją smukłą linią. Dodatkowo przypominają kamienie naturalne – wapień lub marmur. Płyty mogą być cięte w taki sposób, aby imitowały drewno.

Kora kamienna dostępna jest w wielu różnych kolorach. Możemy na przykład wybierać spośród odcieni brązu, zieleni, czerwieni. Jeśli chcemy, aby nasz ogród wyglądał jak tropikalny raj, warto wybrać korę kamienną w kolorze czarnym. Kolor tego materiału sprawia, że jest on niepowtarzalny i oryginalny w swoim wyglądzie. Możemy również zdecydować się na różnokolorowe wióry kamienne lub kamienie z białymi lub żółtymi plamkami. Wybierając kamienne zrębki należy zwrócić uwagę na ich wielkość – muszą być one odpowiednio dobrane do rodzaju roślin, które chcemy posadzić.

Kora kamienna jest bardzo popularnym materiałem do pokrycia podłoża w ogrodach, parkach i na terenach publicznych. Zaletą kory kamiennej jest to, że jest to produkt naturalny i postrzegany jest jako “naturalny”.

Zalety kory kamiennej:

– niewielki ciężar, jednak na tyle odporny na wywiewanie, że nie jest konieczne częste uzupełnianie

– niska cena

– łatwość w obróbce

– dobra zdolność magazynowania wody, dzięki temu, przy dużym nasłonecznieniu nasze rośliny będą miały dłużej dostęp do wilgotnej gleby

– dobra cyrkulacja powietrza, dobre napowietrzenie ziemi i korzeni to bardzo ważny czynnik, wspomagający wzrost roślin

– dobra izolacja cieplna, w zimniejsze dni ochroni to roślinę przed zmarznięciem.

zdjęcie 3

Koszt wykonania rabaty wypełnionej gnejsem. Ile kamienia trzeba użyć?

Jednym z najprostszych sposobów na wyróżnienie ogrodu jest stworzenie kolorowej obwódki wypełnionej kwiatami. Aby to zrobić, musimy zdecydować się na nasz projekt i zaplanować go z wyprzedzeniem. Dotyczy to w szczególności rozmieszczenia elementów dekoracyjnych, wyboru roślin i wypełnienia rabat. Wybieramy korę kamienną, ponieważ ten materiał ułatwia tworzenie różnych faktur, a jednocześnie pozwala zachować prosty wygląd. Potrzebujemy około 1 m³ (1 tony) kory kamiennej, aby pokryć powierzchnię około 15 m2 (niecałe pół ara). Najlepiej jest przygotować grubą warstwę, aby gleba dłużej pozostała wilgotna. Zapobiegnie to pojawianiu się chwastów na wierzchu gleby i ułatwi sadzenie. Średni koszt gnejsu to mniej więcej 300–400 zł za tonę. Jest to jednak wydatek jednorazowy, a korę kamienną można wykorzystywać wielokrotnie, gdyż ma ona doskonałą trwałość, więc w dłuższej perspektywie czasowej faktycznie obniża koszty, gdyż nie musimy kupować nowych materiałów za każdym razem, gdy chcemy coś zmienić w naszym ogrodzie czy rabacie.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/

Podobne wpisy