Kiedy wymieniać hamulce? Jaka jest różnica między metalowymi a ceramicznymi klockami hamulcowymi?
Jaka jest różnica między ceramicznymi a metalowymi klockami hamulcowymi? Klocki hamulcowe. Ceramiczne czy metalowe? Większość kierowców ciągle zadaje sobie to samo pytanie. Jaka jest różnica między tymi dwoma materiałami?
Ceramiczne materiały okładzin hamulcowych składają się ze związków ceramicznych i włókien miedzianych. Pozwala to na znacznie lepszą odporność na ciepło. Hamulce ceramiczne mają szerokie zastosowanie od samochodu rodzinnego aż po samochód wyścigowy.
Z kolei metaliczne materiały na okładziny hamulcowe składają się z włókien z materiałów stalowych. Istnieją firmy, które produkują tańsze ceramiczne okładziny hamulcowe za pomocą materiałów organicznych zmieszanych ze związkami ceramicznymi. Są to tańsze hamulce o niższej wydajności oraz jakości.
Według większości mechaników hamulec ceramiczny nie tylko spełnia ale i przewyższa wymagane normy OEM. Działają znacznie lepiej niż klocki metalowe, półmetaliczne lub “pół-ceramiczne”.
Skąd mam wiedzieć kiedy wymienić hamulce?
Większość ludzi czeka aż ich hamulce zaczynają piszczeć, skrzypić, a nawet całkowicie wysiądą. Jest to nie tylko bardzo niebezpieczne ale może również doprowadzić do uszkodzeniea innych części naszego pojazdu. Wiedza o tym kiedy należy zmienić hamulce ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Zaleca się sprawdzanie hamulców co pół roku lub po przejechaniu około 15 000 km. Warto zacząć od dokładnego sprawdzenia poziomu zużycia klocków hamulcowych. Jeśli podkładka ma grubość 1/4 cala lub mniej, należy je natychmiast wymienić.