Sunday, 6 Oct 2024

Jakie są różnice między falownikiem a inwerterem?

Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panele słoneczne – każdy system składa się z wielu komponentów. Mogą one mieć taki sam wpływ na działanie i wydajność całej instalacji, co wspomniane moduły. Jednym z niezbędnych elementów każdego systemu solarnego jest inwerter. Zadanie tego urządzenia to zamiana prądu stałego, wytwarzanego przez panele słoneczne, na prąd zmienny, który wykorzystuje np. domowe wyposażenie. Inwerter często nazywany jest również falownikiem. Wyjaśniamy, czy jest jakaś różnica pomiędzy tymi urządzeniami.

Falownik lub inwerter fotowoltaiczny – czym się różnią?

Inwerter oraz falownik to tak naprawdę te same urządzenie. Jedyne, co je rozróżnia, to nazwa. Spotkać można również określenia: inwerter fotowoltaiczny, solarny lub słoneczny, ale ogólna zasada działania wymienionych podzespołów jest taka sama. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie rodzajem, funkcjonalnościami, mocą, wymiarami i wyglądem. Na ogół jednak przyjęło się, że nazwy falownik oraz inwerter stosowane są zamiennie, określając te same komponenty instalacji fotowoltaicznej.

Inwerter fotowoltaiczny – jakie ma zadanie i jak działa?

Cel montowania falowników w instalacjach fotowoltaicznych jest bardzo prosty. Energia słoneczna nie może bezpośrednio zasilić prądem wszelkiego rodzaju urządzeń, stosowanych np. w gospodarstwie domowym. Musi ona zostać przetworzona na energię elektryczną, znajdującą się w naszych gniazdkach. Inwertery fotowoltaiczne zmieniają energię wytwarzaną przez panele słoneczne w prąd, z którego można faktycznie korzystać.

Dzięki odpowiedniej budowie i podzespołom falownika prąd stały, wytwarzany przez panele słoneczne, zmienia się w prąd przemienny, charakteryzujący się określonym napięciem i częstotliwością, wykorzystywany w domowych sieciach niskiego napięcia.

Rodzaje falowników – jakie inwertery możemy znaleźć na rynku?

Aktualnie w sprzedaży, w miejscach takich jak np. sklep.doko.pl, znaleźć można kilka typów inwerterów fotowoltaicznych. Podstawowy podział ze względu na wytwarzaną moc obejmuje:

– Inwertery jednofazowe – podstawowy rodzaj, podłączany do sieci za pomocą przewodów L, N i PE, obsługujący tylko jedną fazę, dlatego też najczęściej przeznaczony do systemów solarnych o mniejszej mocy (np. do 3 kW),

– Inwertery trójfazowe – dziś najpopularniejszy typ w instalacjach fotowoltaicznych, zdecydowanie bardziej wydajny od falowników jednofazowych, przeznaczony do niemal każdego rodzaju systemu.

Możemy również wyszczególnić różne rodzaje inwerterów ze względu na współpracę z siecią elektryczną:

– on-grid – falowniki sieciowe, przeznaczone do działania z lokalną siecią elektryczną,

– off-grid – falowniki niewspółpracujące z siecią, potrzebujące akumulatorów do magazynowania energii, popularne np. w domkach letniskowych,

– hybrydowe – falowniki uniwersalne, pozwalające zarówno gromadzić energię w akumulatorach, jak i współpracować z siecią, więc łączą cechy wymienionych wcześniej inwerterów.

Warto podkreślić, że źle dobrany inwerter fotowoltaiczny może skutecznie zmniejszyć wydajność całego systemu. Najlepiej sięgać po modele sprawdzone, dobrze oceniane i dostarczane przez zaufane marki. Szeroki wybór takich falowników można znaleźć m.in. na stronie internetowej sklep.doko.pl.

Podobne wpisy