Jakie grzyby zagrażają uprawom kapusty?
Osoby, które prowadzą przydomowy ogród ,ale także rolnicy prowadzący uprawy na skalę przemysłową, niekiedy mogą mieć problem z różnego rodzaju grzybami występującymi w roślinach kapusty.
Jednym z najczęściej spotykanych grzybów w naszym kraju jest mączniak prawdziwy kapusty, jest to grzyb który może występować we wszystkich uprawach bez względu na areał. Grzyb z klasy workowców, często spotykany w kapuście głowiastej oraz w rzepaku. Oczywiście działają one negatywnie na rozwój warzyw, powodują zmniejszenie plonu, dodatkowo także otrzymujemy kapustę gorszej jakości. Działa to oczywiście bardzo negatywnie na dochód z naszego areału, dlatego należy skutecznie zwalczać tego rodzaju problemy.
Mączniak prawdziwy w uprawach kapustnych
Objawem może być charakterystyczny nalot na liściach kapusty, może być on biały lub też fioletowy. Z czasem nalot będziecie biały, jest to spowodowane działaniem grzyba, dodatkowo pojawiają się drobne kulki, pyłki które mogą przyjmować kolory żółte czy też brązowe, które w końcu z ciemnieją. Oczywiście jest to grzyb, który potrafi zimować, może pozostać na resztkach roślin a także na niektórych chwastach, które towarzyszą uprawom kapusty. Zarodniki rozwijają się w okresie wiosennym, kiedy mogą kiełkować na liściach. Rozwojowi grzyba będzie sprzyjała wilgotna pogoda, dodatkowo także grzyb będzie rozwijał się w zależności od temperatury, zwłaszcza wczesną wiosną będzie miało to duży wpływ na rozwój grzyba na liściach. Warto zwrócić uwagę, iż jednym z elementów zwalczania tego rodzaju grzybów będzie dokładne zaoranie czy też zniszczenie roślin oraz resztek roślin po zbiorze. W tym przypadku należy zaorać uprawy głęboko, dodatkowo także możemy wykorzystać oczywiście różnego rodzaju środki ochrony roślin. W specjalistycznych sklepach znajdziemy z pewnością fungicydy, które będą zwalczały mączniaka prawdziwego w uprawach kapustnych, dzięki temu będziemy mogli liczyć na wyższe plony. Oczywiście opryski należy wykonać wczesną jesienią, kiedy grzyb jeszcze dobrze się nie rozwinął. Stosowanie fungicydów może skutecznie chronić nasze uprawy, opryski możemy wykonywać prewencyjnie wczesną jesienią, wówczas mączniak prawdziwy zostanie zniszczony zanim zacznie atakować nasze uprawy. Oczywiście mogą być to opryski, które będziemy prowadzili za pomocą standardowego opryskiwacza. Należy zwrócić uwagę na dawkowanie, określić odpowiednią ilość litrów fungicydu na 1 hektar.