Sunday, 6 Oct 2024

Jak wygląda proces recyklingu tworzyw sztucznych?

Recykling tworzyw sztucznych to nasza najskuteczniejsza broń w walce ze zmianami klimatu i dewastacją środowiska naturalnego. Przetwarzanie plastiku to także jedyna sensowna droga, by trujące odpady z tworzyw sztucznych przestały zagrażać zdrowiu i życiu ludzi, bezpieczeństwu środowiska i przyszłości naszej planety. Jak właściwie przebiega recykling tworzyw sztucznych? Jakie znaczenie ma recykling plastiku i dlaczego wszyscy powinniśmy się na nim skoncentrować?

Jak przebiega profesjonalnie prowadzony recykling tworzyw sztucznych?

Pouczający schemat obrazujący recykling tworzyw sztucznych umieściła na swojej stronie firma Stena Recycling, która jest certyfikowanym i zatwierdzonym przez EuCertPlast podmiotem zajmującym się przetwarzaniem plastiku, organizuje odbiór odpadów plastikowych od firm z różnych branż, a także dostarcza wysokiej jakości surowce do produkcji przedmiotów plastikowych wytwórcom na całym świecie. Stena Recycling działa od wielu lat również w Polsce, gdzie prowadzi przyjazny środowisku recykling tworzyw sztucznych (np. folii LDPE) na przemysłową skalę. Plastik, który trafia jako odpad do nowoczesnej instalacji recyklingu folii LDPE we Wschowie, jest w pierwszym kroku dokładnie sortowany i selekcjonowany – recykling tworzyw sztucznych wymaga bowiem precyzyjnego rozdzielenia różnych odmian plastiku od siebie, a to dlatego, że różne tworzywa mają różną temperaturę topnienia i wymagają użycia odmiennych technologii przetwarzania. Recykling tworzyw sztucznych zasadniczo obejmuje następujące fazy: sortowanie, mycie, osuszanie i wytłaczanie, które pozwalają na koniec pozyskać specjalny regranulat określonego typu tworzywa. W Stena Recycling regranulat ten jest też dodatkowo badany oraz stale kontrolowany pod kątem czystości i jakości nim trafi ponownie do obiegu. Co ciekawe, Stena Recycling nie tylko sama prowadzi profesjonalny i przyjazny środowisku recykling tworzyw sztucznych, ale też wspiera inne firmy, które uczestniczą w obrocie plastikowych dóbr. Wytwórcom plastikowych odpadów pomaga w utylizacji tworzyw, a producentom dostarcza doskonały ekologiczny zamiennik dla plastiku wytwarzanego z ropy. Pomaga też wytwórcom projektować produkty w taki sposób, by bez przeszkód mogły one ponownie trafić do przetworzenia i odzysku.

Jakie znaczenie dla naszej przyszłości ma recykling tworzyw sztucznych?

Recykling tworzyw sztucznych ma wyjątkową wagę dla naszej przyszłości. Plastik produkowany jest aktualnie w olbrzymich ilościach i na całym świecie obserwuje się gwałtowny wzrost ilości różnych odpadów plastikowych. Odpady te są niezwykle toksyczne, a do tego ze względu na wyjątkowo długi czas rozkładu, mogą wpływać destrukcyjnie na otoczenie nawet przez tysiące lat. Jedynym racjonalnym sposobem na zagospodarowanie masy trujących plastikowych śmieci i zmniejszenia ich ilości w naszym otoczeniu jest odpowiedzialny recykling tworzyw sztucznych i związane z nim dążenie do zamykania obiegu surowców w gospodarce. Przetwarzanie plastiku pozwala jednocześnie zmniejszyć zużycie surowców kopalnych koniecznych do produkcji wyrobów plastikowych. Recykling tworzyw sztucznych przyczynia się ponadto do znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a także ogranicza ilość zanieczyszczeń trafiających do środowiska. Tradycyjna produkcja tworzyw sztucznych z surowców naturalnych wiąże się bowiem z wysoką emisją zanieczyszczeń, których recykling tworzyw sztucznych pozwala skutecznie uniknąć. Wykorzystanie wyrobów pochodzących z recyklingu przekłada się też na mniejsze zużycie energii, a to kolejne oszczędności zasobów i dalsza redukcja CO2.

Podobne wpisy