Jak działa wymiennik ciepła?
Ponieważ coraz więcej domów jest konstruowanych tak, aby były jak najbardziej szczelne zapewniając ograniczenie straty ciepła, rośnie zapotrzebowanie na skuteczną wentylację mechaniczną (koniecznie sprawdź: wentylacja Częstochowa). Ciągły dopływ świeżego, czystego powietrza do wnętrza ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia i komfortu wszystkich mieszkańców przez cały rok.
Sercem tych jednostek jest wymiennik ciepła. Odpowiada on za zachowanie ciepła w pomieszczeniu lub mieszkaniu, dzięki czemu temperatura nie spada gwałtownie, gdy do budynku dostaje się zimne, świeże powietrze z zewnątrz. Eliminuje to konieczność oddzielnego podgrzewania powietrza, zapewniając możliwie najbardziej wydajną pracę urządzenia.
Konwencjonalne wymienniki ciepła
Po pierwsze, ważne jest ustalenie jak działa konwencjonalna wentylacja z odzyskiem ciepła. Wymiennik ciepła działa jak pomost między dwoma strumieniami powietrza – powietrzem stęchłym, które jest wyciągane z budynku na zewnątrz (powietrze wywiewane) oraz świeżym powietrzem z zewnątrz, które wpływa do mieszkania (powietrze nawiewane).
Te strumienie powietrza nigdy się nie mieszają, zapobiegając przedostawaniu się zanieczyszczeń do świeżego powietrza wchodzącego do budynku. Zamiast tego, wymiennik ciepła pozwala, aby zdecydowana większość energii cieplnej z powietrza wywiewanego przechodziła do powietrza nawiewanego.
Tradycyjny wymiennik ciepła zawiera wiele płyt (zwanych lamelami)
Są one wykonane zwykle z aluminium lub tworzywa sztucznego. Przechowują one i przekazują energię cieplną z jednego strumienia powietrza do drugiego, a odzysk ciepła minimalizuje wszelkie spadki temperatury spowodowane powietrzem nawiewanym.
Odzysk ciepła jest idealny, ponieważ dłużej utrzymuje komfortową, stałą temperaturę otoczenia i zmniejsza potrzebę zużywania przez mieszkańców dodatkowej energii na ogrzewanie domu podczas pracy urządzenia wentylacyjnego. Jednak ponieważ tego, że lamele są wykonane ze sztywnego aluminium lub tworzywa sztucznego, zapobiega to przenoszeniu czegokolwiek innego niż energia cieplna między strumieniami powietrza – w tym wilgoci.
Wpływ niskiej wilgotności
Kiedy ludzie mówią o wilgotności, zazwyczaj mają na myśli sytuacje, kiedy jest ona szczególnie wysoka. Powietrze wydaje się gęstsze, ludzie bardziej się pocą i ogólnie jest to nieprzyjemne uczucie. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak problematyczna może być zbyt niska wilgotność. Idealna wilgotność względna w pomieszczeniu powinna wynosić od 35% do 55%. Jeśli spadnie poniżej tego zakresu, może to przynieść zauważalne konsekwencje. Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest wymiennik entalpiczny, w którym dochodzi także do przekazania części wilgoci zawartej w wywiewanym powietrzu.