Do czego służy szafa RACK?
Serwery, urządzenia sieciowe czy generatory zasilania nie mogą być magazynowane w przypadkowych miejscach. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, ale też oszczędności – zmniejszenie ryzyka awarii eliminuje koszty związane z naprawami lub wymianą elementów. Aby zapewnić dobrą przestrzeń do przechowywania elektroniki, należy wobec tego zainwestować w szafy określane mianem RACK.
Czym jest szafa RACK?
Najprościej ujmując, jest to mebel służący do składowania dysków, serwerów i innych urządzeń typowych dla serwerowni czy centrum danych. Sprawdzają się doskonale również w sklepach z elektroniką. Od standardowej szafy różni się tym, że jej parametry są ustandaryzowane. To pozwala bez problemu przechowywać w nich części elektroniczne.
Sama nazwa odnosi się do konstrukcji. Szafa RACK ma bowiem specyficzny model mocowania, który opiera się na 2 lub 3 parach belek rackowych. Posiada też wentylację, a wejście do niej stanowią przeszklone drzwiczki. Dochodzą do tego jeszcze prowadnice, profile oraz szyny.
Nie może też zabraknąć przepustów kablowych. Dlaczego? Ponieważ umieszczone wewnątrz szafy RACK urządzenia muszą bezproblemowo funkcjonować, co wymaga swobodnego dostępu do zasilania i sposobu odprowadzania ciepła (za który odpowiada w głównej mierze wentylacja).
Rodzaje szaf RACK
Na rynku można znaleźć dwa rodzaje opisywanych szaf: wiszące oraz stojące. Pierwszy model pozwala zaoszczędzić przestrzeń w pomieszczeniu. Na dodatek umożliwia dostęp do urządzeń elektronicznych z obu stron. To ciekawe rozwiązanie, które przydaje się m.in. do montażu monitoringu bądź niewielkiego sprzętu telekomunikacyjnego. Niestety, tego typu szafy RACK mają poważnie ograniczoną nośność. Ich maksymalne obciążenie wynosi bowiem zaledwie 60 kg.
W przypadku modeli stojących nie ma takiego problemu. Szafy RACK stawiane na podłodze co prawda zajmują więcej miejsca, ale mogą wytrzymać obciążenie sięgające nawet 1 tony. To doskonały sposób na magazynowanie dużej liczby masywnych sprzętów. Korzystają z nich np. profesjonalne serwerownie.
Szafa RACK – standardy
Jak już zostało wspomniane, szafy są ustandaryzowane. Aby zostały dopuszczone do użytku, muszą spełniać wymagania opisane w normie EIA-310-D. Są w niej informacje m.in. o długości oraz szerokości szafy RACK. To właśnie dzięki temu projektowanie serwerowni jest znacznie prostsze, a zorganizowanie w niej przestrzeni efektywniejsze.
Jednym z najpopularniejszych standardów jest 19 cali (48,26 cm). Ze względu na kompaktowe rozmiary sprawdza się doskonale nie tylko w serwerowniach, ale też prywatnych domach. Zwłaszcza w wersji wiszącej. Małe instalacje i urządzenia IBM potrzebują jednak większych szaf RACK. Standard podnosi się więc do 24 cali (60,96 cm).
Norma ustala też wysokość montażową. Określa się ją przy pomocy U, gdzie 1U = 1,75 cala (4,45 cm) i jest równe wysokości jednego slotu. Oznacza to, że wisząca szafa RACK 9U posiada 9 slotów, a stojąca 42U – 42 sloty.
To wszystko, co należy wiedzieć o szafach RACK. Zainteresowanych ich zakupem zapraszamy do przyjrzenia się naszemu asortymentowi.