Czym jest stomia? Rodzaje stomii i wskazania do jej wykonania
Określana jest również przetoką jelitową, moczową czy sztucznym odbytem – czym dokładnie jest stomia i kiedy najczęściej się ją wykonuje. Zobacz, co warto wiedzieć na temat stomii!
Określana jest również przetoką jelitową, moczową czy sztucznym odbytem – czym dokładnie jest stomia i kiedy najczęściej się ją wykonuje. Zobacz, co warto wiedzieć na temat stomii!
Stomia – co to jest?
Stomia jest rodzajem chirurgicznego połączenia układu pokarmowego lub układu moczowego z powierzchnią skóry, aby umożliwiać wyprowadzanie treści pokarmowej lub moczu na zewnątrz organizmu.
Za pomocą stomii można leczyć różne dolegliwości, jakie dotykają układu pokarmowego lub moczowego. Umożliwia ona pacjentom łatwiejsze wypróżnianie się i oddawanie moczu wtedy, gdy nie można robić tego normalnie na skutek choroby, urazu, wady wrodzonej.
Stomia może być wykonana na stałe albo może być ona tymczasowa, czyli dokonuje się następnie drugiej operacji jej usunięcia, na przykład po wyleczeniu choroby.
Główne rodzaje stomii
Wyróżniane są 3 główne rodzaje stomii w zależności od tego, na którym układzie i jego odcinku zostaną one wykonane.
1. Kolostomia – jest to stomia wykonywana na jelicie grubym.
2. Ileostomia – tę stomię wykonuje się na jelicie cienkim.
3. Urostomia – stomia wyłaniana z układu moczowego.
Osoby korzystające z powyższych rodzajów stomii używają specjalnego zaopatrzenia stomijnego. Podstawowy sprzęt to worki stomijne, które dzielone są na jednoczęściowe oraz dwuczęściowe. Mogą być one otwierane od dołu w celu usuwania zawartości albo zamknięte, dlatego wymienia się je na nowe wtedy, gdy są zapełnione. Możliwa refundacja NFZ powoduje, że zaopatrzenie to dostępne jest w niższych cenach.
Kiedy wykonuje się stomię?
Stomia stosowana jest w wielu dolegliwościach, w których dochodzi do zaburzenia prawidłowej pracy układu pokarmowego albo moczowego.
W przypadku kolostomii i ileostomii, czyli stomii na układzie pokarmowym, najczęściej przyczyną jej wyłonienia są nowotwory jelita grubego, niedrożność jelit, a także urazy brzucha powodujące uszkodzenia jelit. Również może być ona wykonana w przypadku niedokrwienia jelit oraz chorób zapalnych jelit, do których zaliczają się głównie choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Z kolei urostomia, czyli stomia na układzie moczowym często prowadzona jest w przypadku nowotworów układu moczowego albo wad wrodzonych, gdy swobodny odpływ moczu z moczowodów i pęcherza nie jest możliwy.