Tuesday, 14 Jan 2025

Czym jest i jakie funkcje pełni olej silnikowy?

Dawniej olej silnikowy był tylko mieszanką oleju bazowego i dodatków stosowanych do smarowania części silnika, zmniejszania tarcia, czyszczenia, chłodzenia i ochrony silnika. Jednak nowoczesne syntetyczne oleje silnikowe to złożona mieszanina olejów bazowych i dodatków, zaprojektowana do wykonywania różnych zadań, takich jak:

– Smarowanie ruchomych części,
– Zmniejszenie zużycia silnika,
– Pomoc w zapobieganiu tworzenia się osadów na wewnętrznych elementach silnika,
– Usuwanie brudu i zanieczyszczeń w oleju do czasu, aż te zanieczyszczenia zostaną usunięte przy następnej wymianie oleju,
– Zwiększenie efektywności paliwowej silnika,
– Zapewnienie ochrony w szerokim zakresie temperatur.

Innymi słowy, nowoczesny syntetyczny olej silnikowy nie tylko smaruje ale odpowiada za ochronę silnika przed zużyciem i poprawę jego osiągów, a także pełną ochronę wszystkich ruchomych części. Niektóre oleje są, takie jak VALVOLINE VR1 RACING są wzbogacone o dodatkowe środki przeciwdziałające zużyciu elementów silnika zapewniając wszechstronną ochronę.

Olej silnikowy składa się z dwóch podstawowych składników – olejów bazowych i dodatków. Oleje bazowe stanowią 70-90 procent całości i są wytwarzane z gazu ziemnego lub ropy naftowej, podczas gdy dodatki uzupełniają pozostałe 10-30 procent i mogą być różne.

Dodatki te obejmują między innymi:

– Dyspergatory,
– Detergenty,
– Dodatki przeciwzużyciowe,
– Modyfikatory tarcia,
– Przeciwutleniacze,
– Dodatki przeciwpienne,
– Inhibitory korozji,
– Polepszacze wskaźnika lepkości.

Dlaczego zdolność czyszczenia oleju silnikowego jest ważna?

Za każdym razem gdy silnik pracuje, produkty uboczne spalania zanieczyszczają olej silnikowy. Jeśli zanieczyszczenia nagromadzą się w oleju, mogą osadzać się i tworzyć osady w silniku.

Czym są dyspergatory i detergenty?

Dyspergator chroni osiągi silnika, pomagając zapobiegać tworzeniu się osadu na wewnętrznych częściach silnika, zawieszając zanieczyszczenia w oleju do czasu ich bezpiecznego usunięcia przy następnej wymianie oleju. Z kolei detergenty działają na powierzchnie o wysokiej temperaturze, takie jak obszar pierścienia tłoka i pod koroną tłoka, pomagając zapobiegać powstawaniu osadów. Chroni to przed zużyciem silnika oraz zwiększa osiągi i efektywność Twojego pojazdu. Te detergenty zużywają się przez cały okres wymiany oleju.

Artykuł sponsorowany powstał przy współpracy z firmą Najlepsze oleje.

Podobne wpisy