Sunday, 6 Oct 2024

Czym jest hosting z certyfikatem ssl?

W ostatnim czasie tematyka bezpieczeństwa w sieci jest coraz bardziej popularna. Osoby korzystające na co dzień z Internetu coraz częściej zwracają uwagę na stosowane w serwisach zabezpieczenia, których głównym zadaniem jest uniknięcie wycieku drogocennych danych. Jednym z najważniejszych elementów serwisów internetowych jest certyfikat SSL, którego podstawowym zadaniem jest szyfrowanie przesyłanych danych między przeglądarką a serwerem.

Czym tak naprawdę jest SSL?

SSL (ang. Secure Sockets Layer) to nic innego jak popularny protokół odpowiedzialny za zabezpieczenie komunikacji odbywającej się w sieci. Aby skorzystać z opisywanego protokołu niezbędna jest oczywiście instalacja specjalnego certyfikatu SSL. Dzięki szyfrowaniu transmisji danych można zabezpieczyć takie poufna dane jak np.: hasła dostępu do serwisów sieciowych, czy też wrażliwe dane do kont bankowych. Dzięki SSL można zabezpieczyć się także przed groźnymi atakami MITM (man-in-the-middle). Jeżeli chodzi o sam certyfikat SSL to jest to nic innego jak niewielki plik danych, który cyfrowo wiąże klucz kryptograficzny. Certyfikat wykorzystywany jest między innymi do poświadczenia wiarygodności danej domeny, czy też jego właściciela.


Jak uzyskać bezpieczne połączenie SSL?

Aby bezpieczne połączenie SSL działało sprawnie na naszym serwisie niezbędne jest oczywiście uzyskanie certyfikatu SSL, który instaluje się następnie na hostingu. Certyfikat wydawany jest przez urząd certyfikacji i to właśnie tylko on jest w stanie potwierdzić, czy w rzeczywistości jesteśmy właścicielem danej domeny. Wykupując hosting z certyfikatem SSL na szczęście nie trzeba wykonywać samodzielnie instalacji SSL. Dobry hosting SSL umożliwia automatyczne ustawienie połączenia SSL. W większości przypadkach jedynym zadaniem użytkownika jest po prostu przypisanie certyfikatu SSL do konkretnej domeny z poziomu intuicyjnego panelu administratora. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy informatycznej.


Jak to działa?

Protokół SSL składa się z dwóch głównych elementów. Pierwszym z nich jest klucz prywatny, który instalowany jest bezpośrednio na serwerze. Drugim jest z kolei klucz publiczny, który instalowany jest na stronie internetowej. To właśnie klucz publiczny umożliwia szyfrowanie poufnych danych poszczególnych użytkowników. Podczas nawiązania transmisji przeglądarka wysyła stosowną prośbę do serwera, dzięki której możliwe jest potwierdzenie tożsamości użytkownika. Po otrzymaniu prośby specjalna kopia protokołu SSL wysyłana jest do przeglądarki, która weryfikuje źródło i ważność certyfikatu. Po weryfikacji wysyłana jest stosowna informacja do serwera, który z kolei rozpoczyna szyfrowanie sesji.


Certyfikaty Let’s Encrypt – co trzeba wiedzieć?

Dobry hosting z SSL powinien umożliwić zainstalowanie darmowego certyfikatu Let’s Encrypt. Automatyczny certyfikat SSL typu DV wydawany jest przez ISRG (Internet Security Research Group), a co najważniejsze uznawany jest przez wszystkie przeglądarki internetowe. Certyfikaty Let’s Encrypt skutecznie zabezpieczają przed podsłuchiwaniem transmisji danych i phishingiem. Pamiętać należy jedynie o tym, aby certyfikat odświeżać co 90 dni.

Podobne wpisy