Thursday, 28 Mar 2024

Co zrobić, aby zajęcia w szkole były ciekawsze?

Małe dzieci lubią, gdy wiele się dzieje oraz gdy mogą poznawać nowe rzeczy. Szkoła często zapewnia im taką możliwość. Jednak nieraz schematyczne i szablonowe podejście do nauczania zabija w nich tę chęć odkrywania. Dlatego nauczyciele są szczególną grupą pracowników, od której wymaga się kreatywności i elastyczności.

Każdy uczeń odczuwał na zajęciach nudę. Nieraz wynika to z braku zainteresowania danym przedmiotem lub  po prostu teoretyczną formą przekazywania wiedzy. Jednak często zdarza się również, że nauczyciele mają wypracowany system pracy. Które nie jest atrakcyjną formą przekazania informacji. Dzieci zwłaszcza na wczesnym etapie edukacji szybko to wyłapują i stąd mogą wynikać problemy związane z niechętnym wstawaniem i uczęszczaniem do szkoły. Jak jednak sprawić, aby lekcje były bardziej interesujące dla uczniów i żeby starać się obudzić w nich pasję?

Szukanie inspiracji

 Przygotowanie ciekawego scenariusza lekcji wymaga czasu i chęci ze strony nauczycieli na pokombinowanie oraz przygotowanie dodatkowych materiałów. Niezbędnym elementem poprowadzenia ciekawych zajęć jest wcześniejsze zrobione odpowiedniego i szczegółowego researchu. Idealną pozycją będzie tutaj blog naukowy prowadzony przez innych nauczycieli, który dzielą się swoimi przeżyciami i refleksjami na temat nauczania. Równie ważne jest obserwowanie grupy dzieci, którą się uczy oraz poznawanie ich zainteresowań oraz temperamentu. Ważne jest, aby zauważać indywidualności w klasie i dostosowywać rodzaj zajęć do ich potrzeb.

Rozmawianie i dzielenie się

Świetnym pomysłem jest dołączenie do grup przeznaczonych dla nauczycieli w mediach społecznościowych oraz organizowanie spotkań w szkole, w której pracujesz. Wymiana doświadczeń z innymi aktywnymi nauczycielami pozwoli wspólnie wypracować ciekawe i kreatywne metody nauczania. Rozmowa i chęć odejścia od utartych szablonów są kluczem do sukcesu.

Nauka i pogłębianie wiedzy

Są zawody, które wymagają ciągłe uaktualniania wiedzy i pogłębiania informacji. Zalicza się do nich nauczyciel. Warto rozszerzać horyzontu, uczyć się i nie zamykać się w sobie. Gdzie szukać informacji? Świetnym źródłem są portale edukacyjne dla nauczycieli, fora, lektury tematyczne. Warto dokształcać się pod kątem psychologii i budowania więzi z klasą i poszczególnymi uczniami. Sięgaj też do własnych pomysłów, testuj rozwiązania, które są kreatywne. Pamiętaj, że uczniowie doceniają, kiedy widzą w belfrze eksperta i pasjonata.  Daj im dobry przykład.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *