Automatycznie wygenerowany regulamin – czy ma pełną moc prawną?

polityka prywatności

Samo poruszanie się po internecie, umiejętność odnajdywania informacji oraz ich wykorzystywanie, to dopiero początek wyzwań stojących przed internautami. Komplikacje pojawiają się w chwili, gdy muszą podjąć jakieś działanie rzutujące na ich sytuację prawną, np. zaakceptować regulamin w sklepie internetowym czy zasady konkursu w mediach społecznościowych. Zdecydowana większość użytkowników sieci nie ma jednak pojęcia, że duża część tych regulaminów, klauzul RODO czy polityk prywatności, które znajdują się na takich stronach… jest wygenerowana automatycznie. Czasy, w których to prawnicy pisali regulaminy od deski do deski, już dawno minęły.

Dzisiaj dzięki prostym narzędziom jak generatory regulaminu każdy może stworzyć taki dokument

Otwartą kwestią pozostaje jego moc prawna. Zazwyczaj generatory polityki prywatności takie jak nety.pl nie zawierają żadnych niedozwolonych klauzul konsumenckich, ani przepisów niezgodnych z prawem, dlatego korzystanie z nich jest w pełni bezpieczne. Stworzone za ich pomocą polityki prywatności, informacje o RODO i oczywiście regulaminu mają wiążącą moc prawną. Bazują dodatkowo na uniwersalnych szablonach, więc mogą być wykorzystane w każdej branży: zarówno na blogu o modzie, jak i w sklepie sprzedającym żarówki. W generatorach można zaprojektować dokument dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb poprzez podmianę i modyfikację takich danych jak: identyfikator właściciela strony, zasady rejestracji i logowania, zasady zakupów, reklamacji, newslettera ewentualnie także praw autorskich czy odpowiedzialności administratora.

Warto zapoznać się z takim narzędziem, jeśli samemu tworzy się regulaminy i inne dokumenty do swojej strony

Nie tylko zaoszczędza się czas. Przede wszystkim można w intuicyjny sposób zbudować wartościowy regulamin o wiążącej mocy bez konieczności wydawania fortuny na prawników. To przydatna wskazówka także dla… samych kupujących i użytkowników. Pokazuje bowiem, na co należy zwracać uwagę podczas zakupów i korzystania z różnych stron www, a na co zwykle nawet się nie patrzy, tylko od razu akceptuje zasady danej witryny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *