4 najważniejsze rzeczy, których większość firm zapomina czyścić

sprzątanie biur

Prowadząc firmę, każdego dnia trzeba zarządzać mnóstwem różnych rzeczy. Niestety jednym z elementów, które często można przeoczyć, jest sprzątanie. O ile nie prowadzisz sklepu detalicznego lub restauracji, utrzymanie czystości nie jest tak ważnym priorytetem, jak inne czynniki wpływające na wynik finansowy. Z tego powodu wiele firm zaniedbuje ten aspekt nie zdając sobie sprawy z jego istotności. Z pomocą serwisu freshoffice.eu – firma sprzątająca w Gliwicach, przygotowaliśmy listę dziesięciu najczęściej pomijanych miejsc przy sprzątaniu biura.

Nr. 1 Centralne ogrzewanie i chłodzenie

To podstawowe elementy większości nowoczesnych miejsc pracy. Niestety jednak otwory wentylacyjne są przez nas zazwyczaj pomijane przy cyklicznym sprzątaniu pomieszczeń. Jeśli nie skupisz się na ich czyszczeniu, może dojść do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Z biegiem czasu w kanałach i kratkach gromadzi się kurz i inne cząsteczki, które mogą dostać się do powietrza. Niektórzy pracownicy mogą mieć alergie, wywoływane przez kurz i pyłki w otworach wentylacyjnych. Kiedy je czyścić? Co kilka lat należy czyścić otwory wentylacyjne, aby zmniejszyć gromadzenie się różnych substancji. Jednak filtry HVAC należy wymieniać raz lub dwa razy w roku.

Nr. 2 Klamki i włączniki światła

Jeśli zastanowisz się, jak często ludzie dotykają klamek i włączników światła, od razu staje się oczywiste, że są siedliskiem zarazków i bakterii. Jednak podczas sprzątanie te elementy są często pomijane, chyba że brud jest wyraźnie widoczny na powierzchni. Dlaczego to ma znaczenie? Wiele chorób przenosi się przez kontakt powierzchniowy, więc jedna zarażona osoba może ‘’podzielić się’’ zarazkami z całym biurem. Kiedy czyścić te miejsca? Minimum dwa razy w tygodniu.

Nr. 3 Klawiatury

Według badań przeciętna klawiatura zawiera 400 razy więcej bakterii niż standardowa deska sedesowa. Klawiatury, z których korzysta kilka osób są szczególnie niebezpieczne jeśli mówimy o ryzyku rozprzestrzeniania się bakterii. Chociaż trudno jest określić, ile chorób wywołuje brudna klawiatura, świadomość posiadania tak wielu zarazków powinna być niepokojąca dla każdego, kto ich używa. Kiedy je czyścić? Podobnie jak klamki i włączniki światła, klawiatury są stale dotykane. Ponieważ jednak mniej osób ma kontakt z klawiaturami, wystarczające powinno być cotygodniowe czyszczenie i odkażanie.

Nr. 4 Drukarki i kserokopiarki

Zgodnie z ogólną zasadą ludzie nie zwracają uwagi na maszyny, dopóki nie przestaną pracować. W przypadku drukarek i kopiarek zostaną one zignorowane, dopóki nie wystąpi poważny problem. Podobnie jak w przypadku większości maszyn biurowych, te elementy mają wewnętrzne otwory wentylacyjne i wentylatory, które przyciągają kurz i brud. Z biegiem czasu te otwory lubią się zatykać. Dlaczego to ma znaczenie? Odrobina kurzu nie zrobi dużej różnicy, ale jeśli minęło wiele lat od czyszczenia drukarki, może wystąpić więcej problemów niż zwykle. Brudny wentylator działa mniej wydajnie, co może powodować przegrzanie. Kiedy je czyścić? Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy czyścić te maszyny mniej więcej co sześć miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *