EPIsystem.pl

LOADING
PREV
NEXT
http://episystem.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/712580pickup.png
http://episystem.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/354381przemysl.png
http://episystem.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/649189termoizolacje.png
http://episystem.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/792643dachy1.png
http://episystem.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/649285natrysk.png
http://episystem.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/448818L200.jpg
http://episystem.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/204840mercedes.jpg
http://episystem.pl/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/595310boje.png

DLA KOGO PROFESJONALNA OFERTA

  • Pick-up
  • Rozwiązania indywidualne
  • Termoizolacje
  • Dachy
  • Natryskowe Pianki poliur...
  • Mitsubishi L200
  • Mercedesy Sprintery
  • Boje

Pick-up

W ciągu ostatnich lat zaobserwowaliśmy w Polsce duży wzrost sprzedaży samochodów typu pick – up co pozwoliło osiągnąć rekordowe wyniki w aplikacji zabezpieczających powłok EPIsystem.

Więcej

Rozwiązania indywidualne

Możliwości zastosowania powłok natryskowych EPIsystem są nieograniczone. W naszej ofercie posiadamy gamę specjalistycznych produktów dla najbardziej wymagających aplikacji tj. wanny zabezpieczające, baseny, oczka wodne, silosy, zbiorniki wodne, kontenery mieszkalne, podjazdy,

Więcej

Termoizolacje

Pianka poliuretanowa: Termoizolacja dla wtajemniczonych ? Jeśli spytać napotkanego budowlańca (wiem, bo pytaliśmy), czym należy izolować, to odpowie "styropian lub wełna". Pianka poliuretanowa jest w Polsce prawie zupełnie nieznana, a w

Więcej

Dachy

Powłoki dachowe EPIsystem to monolityczne, przylegające i w 100% wodoodporne powłoki natryskowe stosowane jako materiał wodoodporny w nowo budowanych obiektach lub wykorzystane przy modernizacji obiektów już istniejących. Produkt EPIsystem może

Więcej

Natryskowe Pianki poliuretanowe

Natryskowe pianki poliuretanowe   Pianka poliuretanowa jest zarówno materiałem termoizolacyjnym, jak również  stanowi izolację akustyczną. Nanosi się  ją metodą bezpośredniego natrysku na dowolne powierzchnie (blacha, dachówka, deskowanie, płyty drewnopochodne, styropian, papa, stal).   Natryśnięta pianka poliuretanowa natychmiast

Więcej

Mitsubishi L200

W naszej galerii mogą Państwo obejrzeć zdjęcia naszej najnowszej realizacji. Wykonaliśmy powłokę natryskową na samochodzie Mitsubishi L200 wykorzystywanym w budownictwie. 

Więcej

Mercedesy Sprintery

Ostatnio wykonaliśmy zabezpieczenie podłogi trzech Mercedesów Sprinterów. W samochodach następnie miała być wykonana zabudowa warsztatowa, dlatego zaproponowaliśmy wyrównanie podłogi sklejką wodoodporną i zabezpieczenie jej naszą powłoką. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Więcej

Boje

Jedna z naszych ostatnich realizacji. Boje wykonane z piany poliuretanowej zabezpieczone powłoką natryskową grubości 8mm.

Więcej
You are here: Home » Pianka poliuretanowa
piątek, 24 Lis 2017
Email Drukuj PDF

Pianka poliuretanowa: Termoizolacja dla wtajemniczonych ?


Jeśli spytać napotkanego budowlańca (wiem, bo pytaliśmy), czym należy izolować, to odpowie "styropian lub wełna".

Pianka poliuretanowa jest w Polsce prawie zupełnie nieznana, a w budownictwie, mam wrażenie, stanowiąca technologię "kosmiczną". Tak można by sądzić po reakcjach naszych rozmówców. Po ekscytacji rozmową o piance poliuretanowej następuje zwykle rozmowa ze znajomym i... człowiek wraca "wyprostowany". Wiadomo: STYROPIAN ALBO WEŁNA !!! I BASTA.natrysk4

Reaktor - większości z nas kojarzy się głównie z elektrownią jądrową, uranem, czy dużym zagrożeniem zdrowia i życia. Ale nie tylko - reaktor to także przemysłowa maszyna do wykonywania bezszwowych termo- i hydroizolacji. Dla nas REAKTOR służy do... reakcji poliolu z izocyjanianem (pianka poliuretanowa lub elastomer poliuretanowy), lub do jeszcze bardziej zaawansowanej technologii polimoczników-poliurea, reagujących w ciągu sekund.

Pianki poliuretanowe i izolacje natryskowe w Polsce

Analizując polski rynek budowlany pod kątem zabezpieczenia obiektów przed stratami ciepła, coraz bardziej widoczne jest zaangażowanie producentów różnorodnych materiałów, prześcigających się w wypromowaniu i lobbowaniu produkowanego przez siebie materiału. Najbardziej popularne są więc styropian oraz wełna mineralna i coraz czasem pianki poliuretanowe w postaci płyt panelowych. Pianki nanoszone metodą natrysku hydrodynamicznego - technologia znana i popularna na świecie, u nas zarezerwowana jest dla "wtajemniczonych".

Sądzę, że niewielu z nas ma świadomość jak bardzo poliuretan powszechny jest w Polsce. Możemy go znaleźć prawie we wszystkim czego dotkniemy - jest w naszych biurkach, krzesłach, samochodach, łóżkach a nawet spody naszych butów są wykonane z poliuretanu. Oczywiście jest wiele odmian tego materiału i w zależności od potrzeb może przybierać formy od bardzo elastycznych po szczególnie sztywne i twarde jak stal.

Pianka poliuretanowa w przemyśle

Nasz polski przemysł stoczniowy także korzysta z pianki poliuretanowej - do zalewania sterów, komór balastowych a także coraz częściej . do izolacji cieplnej kadłuba. I słusznie - bowiem nawet najbardziej wytrwali żeglarze zasługują na ciepłą koję w chłodny, majowy wieczór. DSC 0589

Dotychczas natrysk pianki poliuretanowej w Polsce był "zarezerwowany" do zastosowań przemysłowych. Docieplenie wielkich hal i zapewnienie szczelności takiego poszycia jest wielkim wyzwaniem dla przedsiębiorców. Tutaj technologia natrysku sprawdziła się doskonale. Wykonane bezszwowo, szczelne pokrycie dachowe nie tylko skutecznie zmniejsza ubytki ciepła, ale także jest znakomitym zabezpieczeniem przed niepożądanym działaniem wody. Ale to, co najciekawsze w tej technologii, to bardzo szybka realizacja. Po uprzednim przygotowaniu podłoża i przy zastosowaniu wydajnego Reaktora można natryskiwać do 1000m2 dziennie, korzystając z obsługi zaledwie 2-3 osób.

Wady pianki poliuretanowej

Oczywiście ta technologia ma również swoje minusy. Natryski na zewnątrz należy wykonywać przy dodatnich temperaturach i w niezbyt wietrzne dni. Niezbędne jest też posiadanie lub wynajęcie REAKTORA. Choć podkreśliłabym, że w porównaniu do wielkości inwestycji budowlanych koszt zakupu urządzenia nie wydaje się wysoki.

Działanie agregatu do pianki poliuretanowej

banner gydro1Jak działa taka maszyna? - Z punktu widzenia operatora - bardzo prosto: Dwie pompy zasilające, przeznaczone do beczek dwustulitrowych, dla poliolu i izocyjanianu, pobierają materiał transportowany do reaktora. W reaktorze przepływowo podgrzany materiał do temperatury 30-50 stopni C, tłoczony jest do węży i pistoletu. Aż do głowicy natryskowej, każdy ze składników piany tłoczony jest oddzielnie. Dopiero w ostatniej chwili, gdy zwalniamy spust, w komorze pistoletu następuje zderzenie dwóch składników pod ciśnieniem 140 bar, wprawiając cząsteczki w silne turbulencje, co powoduje dokładne wymieszanie składników w ułamku sekundy.
Jak powszechnie wiadomo - "diabeł tkwi w szczegółach" zatem i nasza maszyna jest tylko pozornie prosta. Aby uzyskać wysoką wydajność przepływu materiału i niezawodność, niezbędne jest zastosowanie najwyższej jakości materiałów oraz dokładnej obróbki. Istotne są węże - pianka, a właściwie każdy z jej składników musi posiadać stałą temperaturę, dlatego producenci przewidzieli podgrzewane węże i czujniki temperatury.

Aby uzyskać najwyższej jakości pianę, należy także zapewnić precyzyjne dozowanie obu składników. Pianka dozowana jest najczęściej 1:1 w stosunku objętościowym. Cała konstrukcja maszyny i jej obsługa jest prosta. Po kilkugodzinnym szkoleniu większość osób radzi sobie znakomicie. Wiemy to z doświadczenia.

Dla kogo ocieplenia natryskiem za pomocą pianki poliuretanowej?

Zadziwiające jest, że w Polsce technologia natrysku poliuretanów nadal zarezerwowana jest dla "wybrańców", podczas gdy nasi zachodni i wschodni sąsiedzi od lat znają i z powodzeniem stosują izolację pianką za pomocą natrysku. I nie ograniczają się jedynie do natrysku dachów wielkich hal przemysłowych. Technologia jest powszechnie dostępna w budownictwie domów jednorodzinnych, osiedli, czy modernizacji starych poszyć dachowych. Świetnie sprawdza się przy dociepleniu poddaszy, w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych.
Na szczęście nasi polscy producenci pianki poliuretanowej dopracowali technologię produkcji poliuretanów do perfekcji, zatem pozostaje mieć nadzieję, że prace budowlańców będą przebiegały znacznie sprawniej i szybciej i wkrótce każdy z nas będzie mógł się szczycić i cieszyć ciepłem domowego ogniska. Dosłownie i w przenośni.

Artykuł ukazał się w wydaniu specjalnym (1/2008) Projektowania i Konstrukcji Inżynierskich